SZUKAJĄC JEZUSA

Wideo, 2012-2018

Opis

„Każde z jej dzieł jest pamięcią i odtworzeniem segmentu z poprzedniego, każde poprzednie jest „asem w rękawie”, gotowym do zaistnienia w tym następnym. To system zależności modularnych, selekcja w oparciu o antyformat i deformację. Jak wytrawna pokerzystka zagrywa zawsze kartą, która nie pasuje do układu […]”.
Andrzej Wajs, „Poza formatem”, w: Katarzyna Kozyra. Szukając Jezusa, kat. wyst., Galeria Labirynt, Lublin 2014

„Szukając Jezusa” to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim — ostrym zaburzeniu urojeniowym, opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Cierpiący nań chorzy, odwiedzający Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem.

Artystka odbyła do dziś kilka podróży do Jerozolimy, by odnaleźć tam tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusami. Pierwsza z nich odbyła się w 2012 roku. Efektem wszystkich wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach skóry, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości, kolejni Mesjasze oraz otaczający ją stale barwny tłum pielgrzymów oraz mieszkańców. Kozyra dociera do niesamowitych osobowości. Za każdym z jej bohaterów kryją się fascynujące historie, które układają się w całość, tworząc projekt mówiący o sposobach realizacji wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Informacje dodatkowe

Ekipa realizatorska
Operatorzy – Jakub Burakiewicz, Katarzyna Kozyra, Pinkas Matan, Yair Moss, Piotr Niemyjski, Katarzyna Szumska, Piotr Wacowski, Yaniv Yur
Asystentka reżyserki – Katarzyna Szumska
Dźwięk – Krzysztof Baradziej, Katarzyna Kozyra, Nitzan Levi
Manager produkcji – Diana Shoef (unit 1)

Asystenci – Natalie Fortuna Bouwer, Patryk Kowalczuk, Pinkas Matan, Yair Moss, Chen Serfati, Shlomit Yaacov, Yaniv Yur
Montaż – Tamahin Mehanni, Bartosz Pietras, Mirek Szewczyk
Produkcja – Anna Walewska

Projekt na etapie roboczym był pokazywany na licznych wystawach w Polsce i zagranicą. Obecnie Kozyra pracuje nad filmem dokumentalnym pod tym samym tytułem, który powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.